UYGULAMALAR

TAŞIMA, TEZGAH BESLEME _

Tezgah besleme robotik otomasyonun en geniş uygulama alanlarından biridir. Sanayinin hemen her alanında iş parçalarının bir yerden diğerine transferi robotize edilerek yatırımı yapılmış tezgahların verimliliği ve üretim adetleri yükseltilebilir. Entra birbirinden çok farklı alanlarda işe uygun robot elleri ve çevre birimleri tasarlayıp, gerektiği yerde görüntü işleme teknolojilerini de işin içine katarak birçok başarılı uygulama gerçekleştirmiştir.

Uygulamalar

Fren Disk Maça Taşıma Fren disklerinin eriyik metaleden dökümü öncesi kum kalıbına maçaların robotla yerleştirilmesi. Oldukça hassas bir şekilde kum dökmesine imkan tanımadan robot maçaları sehpalardan alıp kalıba koyuyor. Tool Changer eklentisi ile robot eli değiştirilerek farklı parçalara çalışma imkanı sağlanıyor. Üst üste maça katlarını robot çift operasyonda yerleştiriyor.
Maça Taşıma Motor parçalarının eriyik metalden dökümü öncesi kum kalıbına maçaların robotla yerleştirilmesi. Görüntü işleme teknoloji ile derecelerin tam yeri tayin edildikten sonra robot sehpalardan aldığı maçaları kum kalıbına hassas bir şekilde yerleştiriyor.
Modüler Su Deposu Üretim Sistemi Kompozit malzemeden (Sheet Moulding Compound) kalıplanan modüler su deposu elemanlarının, kalıptan alınması, çapaklarının temizlenmesi, deliklerinin açılması ve kalıba tekrar hamur beslenmesi işi. İki robotlu bu hatta ilk robot kalıba yükleme/alma ve çapak alma işlemini, diğer robot ise delik delme ve palete dizme işlemini yapıyor. İlk robot farklı işlemler için üç farklı robot elini alıp bırakıyor. İkinci robot projedeki yerlerine göre iş parçalarına bağlantı deliklerini açıyor. Delikler özel olarak dizayn edilmiş dörtlü gruplar halinde hareket edebilen 8 matkap freze ile açılıyor. Panellerin hem eteklerine hem de üstlerine delik açılabilyor.
Sıvama Presine Besleme Sıvama presine sıcak ve soğuk saçların robot ile beslenmesi. Robot panelden girilen disk çapına göre parametrik olarak programları düzenliyor. Soğuk parçalar prese beslenmeden önce referanslanıp yağlanıyor. Sıcak parçalar ise konveyörden alınıp prese besleniyor. Parçalar sıvandıkan sonra sıcağa dayanıklı bir konveyör ile presin altından dışarı taşınıyor. Soğuk parçalar yıkama makinesine besleniyor.